דודי שמש בגבעת זאב

דודי שמש נועדו על מנת לחמם מים בעיקר בעונת החורף. אומנם לדודי שמש קיימת חלופה של חימום מים באמצעות חשמל, וכן גז אולם דודי שמש נחשבים לדרך הזולה, הסביבתית והכלכלית שקיימת, זאת כיוון שחימום המים נעשה באמצעות קרני השמש.

השמש מעצם היותה משאב שאינו מתכלה, בישראל ובאזור גבעת זאב היא מופיעה כמעט בכל ימות השנה, ניתן להנות ממים חמים ללא תשלום נוסף.
דודי שמש בגבעת זאב

כיצד בנוי דוד שמש

דודי שמש בגבעת זאב מורכבים מכלי של מים שמצופה מבחוץ בדרך כלל בשכבת אמייל שנועדה על מנת שלא תיווצר חלודה וכן שלא יחדרו מים פנימה. בין הכלי שבו נמצאים המים לשכבה החיצונית, קיים חומר מבודד שנועד על מנת לדאוג שהמים יישארו חמים. דודי שמש בגבעת זאב, מחוברים לקולטי שמש, שבצינורותיהם בעצם עוברים המים ומתחממים, בטרם הם נשלחים לדוד השמש.

מערכת חשמלית לדודי שמש בגבעת זאב

בדודי שמש קיימת בנוסף למערכת הסולארית גם מערכת נוספת הפועלת על חשמל, זאת במקרה של ימים ללא שמש בהם רוצים להשתמש במים חמים. המערכת הזו נמצאת בחלקו התחתון של הדוד, על חלק הנקרא פלאנג ויש בה את גוף החימום המחמם את המים ואת התרמוסטט האחראי לכבות את הדוד בהגיעו לטמפרטורה הרצויה.

לסכום

דודי שמש בגבעת זאב מורכבים משני מכלים, האחד מלא במים והשני מצפה אותו, ובין שניהם קיים חומר מבודד. ללא חומר מבודד החורף הקר במיוחד בגבעה לא היה מאפשר לדוד החשמלי לחמם את המים לטמפרטוה גבוהה מספיק.


Coi בניית אתרים